ادوارد آلبی درگذشت

ادوارد آلبی درگذشت.

«ادوارد آلبی» خالق نمایشنامه معروف «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» در سن ۸۸ سالگی در خانه‌اش در نزدیکی نیویورک و در حالی که در خواب بود از دنیا رفت.

نشر آناپنا از ادوارد آلبی نمایشنامة “خرده­ریز “را با ترجمة “حسن فاضل “در سال 1393 منتشر و روانة بازار نشر کرده بود.

به گزارش ایسنا به نقل از «نیویورک پست»، «ادوارد آلبی» (که در ایران «ادوارد اَلبی» هم گفته می‌شود) آخرین بازمانده نسل نمایشنامه‌نویسان بزرگ قرن بیستم بود که نامش در کنار «یوجین اونیل»، «آرتور میلر» و «تنسی ویلیامز» ذکر می‌شد. از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آثار «آلبی» که در طول دوران فعالیتش برنده سه جایزه پولیتزر شد می‌توان به «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟»، «رویای آمریکایی» و «داستان باغ وحش» اشاره کرد.

» نمایشنامه چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» در سال ۱۹۶۲ توسط «ادوارد آلبی» نوشته شد و غوغایی در تئاتر جهان به راه انداخت و او را به شهرت جهانی رساند. این نمایشنامه پس از کسب موفقیت در صحنه تئاتر توسط کارگردانان سینمایی به صورت فیلم هم ساخته شد.

او رابطه‌ای دوستانه با «تورنتون وایلدر»، از نمایشنامه‌نویسان مشهور آن دوران داشت که باعث تشویقش به نوشتن نمایشنامه معروف «داستان باغ‌ وحش» شد. آلبی این نمایشنامه را به عنوان هدیه تولد ۳۰ سالگی به وایلدر تقدیم کرد.

این نمایشنامه‌نویس برجسته‌ آمریکایی که بیشتر برای نگارش در سبک ابزورد شهرت داشت با آثارش جامعه آمریکا را به نقد کشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *